انجام پایان نامه اقتصاد کلان - آکادمی ابن سینا

جمع بندی فصل 5 در انجام پایان نامه اقتصاد کلان حاضر

در انجام پایان نامه اقتصاد کلان حاضر در این فصل جمع‌بندی مراحل انجام شده در انجام پایان نامه ارشد حاضر ارائه می‌شود و نتایجی که می‌توان از انجام این تحقیق گرفت مورد بررسی قرار می‌گیرد. 
همان‌طور که ملاحظه شد، هدف ازانجام پایان نامه اقتصاد کلان حاضر، بررسی اثر متغیرهای کلان اقتصادی بر تخلیه منابع انرژی است. از آنجایی‌که تخلیه منابع انرژی یک مفهوم صرفاً محاسباتی نیست، محقق از شاخصی تحت عنوان شاخص تخلیه منابع انرژی استفاده کرد که بانک جهانی نیز این شاخص را برای بسیاری از کشورها محاسبه نموده است. همچنین پنج متغیر کلان موثر بر تخلیه منابع انرژی که عبارتند از نرخ بهره، رشد جمعیت، حجم صادرات، جایگزینی انرژی‌های پایان‌پذیر با دیگر انرژی‌ها و سطح تولید ناخالص داخلی نیز در این مطالعه مورد استفاده قرار گرفته است8. با توجه به اینکه این متغیرها بایستی در مدل مورد مطالعه قرار بگیرند، باید دارای شاخص‌هایی باشند که بتوان هدفدار از آن‌ها استفاده کرد. برای این منظور، به جای نرخ بهره از نرخ بهره واقعی، به جای رشد جمعیت از نرخ رشد جمعیت، به جای حجم صادرات از شاخص حجم صادرات، به جای تولید ناخالص داخلی از نرخ رشد تولید ناخالص داخلی و به جای قابلیت جایگزینی منابع پایان‌پذیر از شاخص جایگزینی منابع پایان‌پذیر استفاده شد. این شاخص‌ها همگی توسط بانک جهانی و برای هر کشور جداگانه محاسبه شده است. پس از آن در فصل سوم مطالعاتی که حول محور موضوع این تحقیق صورت گرفته است، مورد بررسی قرار گرفت. در فصل چهارم داده‌ها، مدل و نتایج عددی مدل مطرح شد. ملاحظه شد که در چهارده کشور مورد مطالعه اثر سه متغیر نرخ بهره واقعی، شاخص حجم صادرات و نرخ رشد جمعیت بر شاخص تخلیه منابع انرژی معنی‌دار و مثبت شد و در ارتباط با کانال تاثیرگذاری این سه متغیر هم مطالبی عنوان شد. 

نتایج و پیشنهادات

با توجه به اینکه چند دهه است که بحث توسعه پایدار مطرح شده است و از آنجا که مباحث و مطالعات توسعه پایدار از دهه هفتاد میلادی آغاز شد، از همان ابتدا مبحث انرژی‌های پایان‌پذیر بسیار مورد توجه دانشمندان علم اقتصاد قرار گرفت. کمبود منابع پایان‌پذیر و به خصوص انرژی نفت، گاز و ذغال سنگ مورد توجه تقریباً کلیه مطالعات در ارتباط با انرژی شد. این مسئله امروز هم هنوز در زمره مطالعات انرژی جایگاه گسترده‌ای دارد. مطالعاتی نظیر مدل‌های بهینه برداشت از منابع پایان‌پذیر و ارتباط آن با توسعه پایدار نمونه مطالعاتی هستند که به تعدادی از آن‌ها که تا حدودی به مفاهیم این تحقیق نزدیک هستند، اشاره شد. متغیرها و مدل‌هایی که در این مطالعات مطرح بودند مورد بررسی قرار گرفتند. در رابطه با تابع پایه این مطالعه که در انتهای فصل دوم اشاره شد، توضیحاتی ارائه شد. متغیرهای مستقل و وابسته تحقیق شناسایی و تعریف شدند. با توجه به اینکه داده‌های مورد مطالعه در این تحقیق از نوع داده‌های تابلویی بودند، به مدلی نیاز بود که بتوان به بهترین نحو آن‌ها را تحلیل کرد. با توجه به این شرایط، مدل حداقل مربعات تابلویی مورد توجه محقق قرار گرفت. آزمون‌های تشخیصی انجام و نتایج حاصله تایید شد. با توجه به اینکه هدف این تحقیق بررسی اثر متغیرهای کلان روی تخلیه منابع انرژی در کشورهای منتخب سازمان همکاری و توسعه اقتصادی بود، کشورهای مورد مطالعه طوری انتخاب شد که اولاً داده‌های موجود آن‌ها در بانک جهانی برای متغیرهای مستقل و وابسته این تحقیق کامل باشد، ثانیاً ساختار اقتصادی آن‌ها تا حدودی به لحاظ صنعتی به یکدیگر نزدیک باشد. داده‌های تابلویی مربوطه در بخش ضمایم ارائه شده است. همانطور که در بخش سوم بیان شد، این داده‌ها طی ده سال بررسی شدند. پس از اجرای مدل و آزمون‌های تشخیصی، نتایج مدل اخذ و بیان شد. اثر سه متغیر نرخ رشد جمعیت، شاخص حجم صادرات و نرخ بهره واقعی روی شاخص تخلیه منابع انرژی مثبت و اثر دو متغیر دیگر بی معنی شد.
با توجه به سوالی که در فصل اول بیان شد، پاسخ این سوال همان نتایجی است که از اجرای مدل و آزمون‌های تشخیصی آن حاصل شد. 
با بالا رفتن نرخ بهره واقعی، شاخص حجم صادرات و نرخ رشد جمعیت شاخص تخلیه منابع انرژی هم بالا می‌رود. ذکر این نکته نیز الزامی است که منظور از شاخص حجم صادرات همانطور که قبلاً اشاره شد، صادرات غیر نفتی است. نتایجی که از اجرای مدل تحقیق حاصل شد، نتایجی منطقی و قابل ملاحظه است و می‌توان به راحتی در سیاست‌گذاری از آن استفاده کرد. 
از دیگر اهداف تحقق یافته در انجام پایان نامه اقتصاد کلان حاضر، انجام مطالعه‌ای جدید در ارتباط با حوزه انرژی‌های پایانپذیر بود. همچنین همانطور که در فصل چهارم مطرح شد، بررسی در ارتباط با حساسیت تخلیه منابع انرژی نسبت به متغیر‌های کلان اقتصادی در برخی کشورهای منتخب صورت گرفت، که این مسئله در نوع خود موضوعی بکر به نظر می‌رسد، و نتایج آن می‌تواند فتح بابی برای دیگر مطالعات در حوزه‌ی تخلیه منابع انرژی باشد. همچنین این مسئله می‌تواند برای گروه اوپک نیز مورد بررسی قرار بگیرد که با توجه به کمبود یا نبود اطلاعات صحیح در منابع اطلاعاتی در ارتباط با مسائل انرژی کشورهای عضو اوپک، امکان انجام این مسئله در این تحقیق فراهم نشد. اما امید است در آینده‌ای نزدیک با وجود اطلاعات کافی و قابل اعتماد بتوان این مطالعه را در مورد گروه کشورهای عضو اوپک انجام داد.

در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نیاز به مشاوره در زمینه آموزش نحوه انجام پایان نامه اقتصاد کلان با ما در ارتباط باشید.

۱۴۰۱/۰۹/۰۸
|
سینا
آموزش ن
مقالات مرتبط
آموزش انجام پایان نامه مدیریت آموزشی

آموزش انجام پایان نامه مدیریت آموزشی

در این بخش از آموزش انجام پایان نامه مدیریت آموزشی سعی نموده ایم با ارائه نم [...]

۱۴۰۱/۱۱/۰۹
|
سینا
آموزش انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری مدیریت mba

آموزش انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری مدیریت mba

در این بخش از آموزش انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری مدیریت mba سعی داریم [...]

۱۴۰۱/۱۱/۰۸
|
سینا
آموزش انجام پایان نامه مدیریت صنعتی

آموزش انجام پایان نامه مدیریت صنعتی

در این بخش از آموزش انجام پایان نامه مدیریت صنعتی سعی داریم تا با ارائه نمون [...]

۱۴۰۱/۱۱/۰۶
|
سینا
تیتیر های داغ
بیشتر
آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور - آکادمی ابن سینا

آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور - آکادمی ابن سینا

در ادامه نظر شما را به آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور جلب می نماییم. با ما همراه باشید. [...]

۱۴۰۱/۱۰/۰۹
|
ابن سینا
چند خبر کوتاه علمی - پژوهشی کشور

چند خبر کوتاه علمی - پژوهشی کشور

نظر شما را به چند خبر کوتاه علمی - پژوهشی کشور جلب می نماییم. با ما در ارتباط باشید. [...]

۱۴۰۱/۰۹/۲۹
|
ابن سینا
گزیده ای از اخبار علمی و پژوهشی کشور

گزیده ای از اخبار علمی و پژوهشی کشور

در ادامه نظر شما را به گزیده ای از آخرین اخبار علمی و پژوهشی کشور جلب می نماییم. با ما در ارتباط باشید. [...]

۱۴۰۱/۰۹/۲۱
|
ابن سینا
آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور

آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور

در ادامه نظر شما را به جدیدترین و آخرین آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور جلب می نملییم با ما همراه باشید. [...]

۱۴۰۱/۰۹/۱۱
|
ابن سینا
آخرین اخبار حوزه آموزش و پژوهش

آخرین اخبار حوزه آموزش و پژوهش - زمان انتشار کارت ورود به جلسه آزمون استخدامی بانک مرکزی

در ادامه نظر شما را به آخرین اخبار حوزه آموزش و پژوهش کشور جلب می نماییم. [...]

۱۴۰۱/۰۹/۰۶
|
ابن سینا
به ما بپیوندید
بیشتر
آموزش پایان نامه
تلفن: 02155365289
شماره موبایل: 09104742571
اهداف ابن سینا
آموزش پایان نامه
آموزش چاپ مقاله
آموزش اکسپت مقاله
چاپ کتاب