برنامه ریزی برای انجام پایان نامه - استاد راهنما | بخش دوم

برنامه ریزی برای انجام پایان نامه - استاد راهنما | بخش دوم

برنامه ریزی برای انجام پایان نامه

حتی برای برنامه هایی که برای پذیرش در آنها نیازی به استاد راهنما وجود ندارد، داشتن یک استاد راهنما شانس پذیرفته شدن دانشجو را افزایش می دهد، زیرا این احتمال وجود دارد که عضو هیئت علمی در خلال فرآیند پذیرش به نفع دانشجو صحبت کند. افزون بر این، انتخاب زودهنگام استاد راهنما باعث می شود دانشجویان شانس بهتری برای انتخاب استاد راهنمای دلخواه خود داشته باشند. از سوی دیگر، ممکن است دانشجویان با استاد دیگری ملاقات کرده و ترجیح دهند با او کار کنند. تغییر استاد راهنما موضوع ساده ای نیست و در اغلب موارد می تواند پیامدهای نامطلوبی به دنبال داشته باشد.

اغلب دانشگاه ها و برنامه ها از مدل سنتی نظارت و راهنمایی استفاده می کنند که شامل رابطه کاری نزدیک بین یک دانشجو و یکی از اساتید است. استاد راهنما به روند مطالعه جهت بخشیده و در مدت اخذ مدرک، به عنوان راهنما عمل می کند. اساتید راهنمای موثر کارهایی فراتر از کمک به دانشجویان جهت انجام پایان نامه کارشناسی ارشد خود انجام می دهند. آنها به عنوان سرمشق و نمونه فعالیت می کنند، در فرآیند اجتماعی شدن دانشجویان بسیار کمک کننده هستند و به آنها کمک می کنند ارزش ها، روش ها و شیوه های خلق دانش در رشته خود را درک و رعایت نمایند (فانگانل ، 2009). انتخاب موفق به معنی همراستایی و همخوانی علائق پژوهشی، اهداف مطالعه و روش های کار دانشجو با علائق و اهداف استاد راهنما است. مدل سنتی برای دانشجویان خودراهبر که برای کار بعد از فاغ التحصیلی آمادگی کافی دارند مناسب تر است.
در سایر برنامه ها از مدل ترکیبی استفاده می شود که طی آن جلسات راهنمایی تک نفره با جلسات گروهی و نگارش گروهی تکمیل می شود. در برنامه هایی که طی آن دانشجویان در آزمایشگاه ها بر روی مسائل مشترک کار می کنند، مانند علم و مهندسی، عمدتا از رویکرد ترکیبی استفاده می شود. جهت گیری برخی برنامه ها به سمت دکترای حرفه ای است که طی آن پژوهش در محل اشتغال انجام شده و مقالات مشارکتی جایگزین تزهای تک نگاری با نویسنده واحد می شوند (لی ، 2007). 

استاد راهنما کیست؟

در اغلب دانشگاه ها، راهنمایی و نظارت یک امر اختیاری و داوطلبانه برای اعضای هیئت علمی است. از اساتید انتظار می رود با دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی کار کنند، اما هیچ اجبار و وظیفه ای وجود ندارد. افزون بر این، دانشجویان همیشه استاد راهنمای دلخواه خود را به دست نمی آورند. اساتید پرمشغله و محبوب، دانشجویان مازاد را نمی پذیرند و معمولا اساتید تعداد دانشجویانی را که می توانند با آنها کار کنند محدود می سازند. در واقع کمک به برنامه ریزی برای انجام پایان نامه را می توان یکی از وظایف اصلی اساتید راهنما دانست. اساتید راهنما می دانند آزمایشگاه های آنها گنجایش چند دانشجو را دارد و برای چند نفر می توانند بودجه کافی تامین نمایند. به بیان کلی تر، هیچ استاد راهنمایی موظف و مجبور به کار با یک دانشجوی خاص نیست و در اغلب موارد، دانشجو نیز موظف به کار با استاد راهنمای خاص نیست. با این حال برنامه هایی وجود دارد که طی آن اساتید راهنما بر اساس علائق پژوهشی دانشجویان ورودی انتخاب می شوند. این روش های انتخاب و گمارش تضمین گر آن هستند که اعضای هیئت علمی دارای بار کاری تقسیم شده بوده و نظارت به صورت متعادل انجام می شود. همچنین بدین معنی است که برخی دانشجویان با استاد راهنمای دلخواه خود کار می کنند و برخی خیر.
در اغلب دانشگاه ها، تنها اساتید تمام وقت اجازه راهنمایی و نظارت بر دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی را دارند. سایر اساتید مانند اساتید پاره وقت، استادیارها و اساتید با قرارداد محدود در زمره کارکنان قراردادی قرار می گیرند. استخدام آنها معمولا منوط بر چند عامل نظیر فرصت مطالعاتی یا مرخصی مورد نیاز و میزان ثبت نام در دوره است. از سوی دیگر اعضای هیئت علمی تمام وقت دارای شغل دائمی بوده و به احتمال بالاتری در مدت زمان برنامه دانشجو مشغول فعالیت خواهند بود و این برای دانشجویانی که از استاد راهنمای خود راضی هستند یک امتیاز محسوب می شود.

پایان بخش دوم

در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نیاز به راهنمایی در زمینه برنامه ریزی برای انجام پایان نامه با ما در ارتباط باشید.

۱۴۰۰/۰۶/۱۸
|
سینا
آموزش ن
مقالات مرتبط
موضوعات رساله دکتری جامعه شناسی

موضوعات رساله دکتری جامعه شناسی

[...]

۱۴۰۲/۰۷/۰۵
|
سینا
انجام پایان نامه  تربیت بدنی

انجام پایان نامه تربیت بدنی

در این بخش از آموزش انجام پایان نامه  تربیت بدنی سعی داریم با ارائه نمو [...]

۱۴۰۲/۰۷/۰۳
|
سینا
انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری صنایع

انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری صنایع

در راستای آموزش انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری صنایع در این بخش سعی در ارائه [...]

۱۴۰۲/۰۷/۰۲
|
سینا
تیتیر های داغ
بیشتر
آخرین اخبار علمی - دانشگاهی کشور

آخرین اخبار علمی - دانشگاهی کشور

در ادامه آخرین اخبار علمی - دانشگاهی کشور خدمتتان ارائه می گردد. همراه ما باشید. [...]

۱۴۰۲/۰۷/۰۴
|
ابن سینا
آخرین اخبار علمی - پژوهشی ایران و جهان

آخرین اخبار علمی - پژوهشی ایران و جهان

در ادامه نظر شما را به آخرین اخبار علمی - پژوهشی ایران و جهان جلب می نماییم. با ما همراه باشید. [...]

۱۴۰۲/۰۶/۱۳
|
ابن سینا
اخبار روز کشور

اخبار روز کشور: نتایج کنکور 1402

در ادامه اخبار روز کشور به سمع نظرتان میرسد. [...]

۱۴۰۲/۰۵/۲۸
|
ابن سینا
جدیدترین اخبار علمی پژوهشی کشور

جدیدترین اخبار - برنامه زمان بندی برگزاری کنکور سراسری تیر ماه 1402

در ادامه نظر شمارو به جدیدترین اخبار روز کشور جلب می نماییم. [...]

۱۴۰۲/۰۴/۱۳
|
ابن سینا
کمک هزینه انجام پایان نامه کارشناسی ارشد سال 1402

کمک هزینه انجام پایان نامه کارشناسی ارشد سال 1402 - دانشگاه آزاد و سراسری

کمک هزینه انجام پایان نامه کارشناسی ارشد سال 1402: کمک هزینه انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مبلغی نی باشد [...]

۱۴۰۲/۰۴/۰۶
|
ابن سینا
به ما بپیوندید
بیشتر
آموزش پایان نامه
تلفن: 02128422160
شماره موبایل: 09104742571
اهداف ابن سینا
آموزش پایان نامه
آموزش چاپ مقاله
آموزش اکسپت مقاله
چاپ کتاب