آموزش پایان نامه نویسی | بخش اول: انتخاب موضوع پایان نامه

نویسندگان باتجربه به خوبی می‌دانند که برای انجام پایان نامه علمی خوب به چه چیزی نیاز دارند، بنابراین با ذهنیت اینکه نهایت کار چه خواهد شد، اقدام به برنامه‌ریزی و اجرای پروژه پژوهشی خود می‌نمایند. برای افراد کم‌تجربه، توصیه ما بر این است که در آغاز، پروژه پژوهشی خود مطالب ارائه شده در سایت آکادمی ابن سینا را مطالعه نمایند تا با مهم‌ترین الزامات انجام پایان نامه آشنا شوند.

اولین بخش در انجام پایان نامه مناسب انتخاب موضوع پایان نامه می باشد. دانشجویان برای انتخاب موضوع پایان نامه مناسب نیاز به بررسی های دقیق بر ادبیات پژوهش دارند. ذکر این نکته مهم است که برای انتخاب موضوع پایان نامه مناسب، انتخاب حیطه پژوهش بسیار مهم و پرکاربرد می باشد. حیطه پژوهش را بر اساس توانایی های خود و تخصص استاد راهنمای خود انتخاب کنید. 

انتخاب حیطه پژوهش پیش از انتخاب موضوع پایان نامه ضرورت دارد. چرا که با انتخاب حیطه پژوهش، تعداد موضوعات جهت بررسی کم شده و از سردرگمی و اتلاف زمان شما می کاهد. بنابراین در قدم اول سعی کنید حیطه موضوع را مشخص نمایید.

برای مثال در رشته عمران گرایش ژئوتکنیک می تواند در سه حیطه آزمایشگاهی، عددی و تحلیلی اقدام به انتخاب موضوع کنید. همچنین می توانید در حیطه ریزتر شده و موضوعات خود را بهینه کنید. فرض کنید حیطه عددی را نتخاب کرده اید. حال در این حیطه مواردی همچون مدل سازی تونل، شمع، دیوار حائل، سد و غیره را انتخاب نمایید. انتخاب یک حیطه کوچک شما را در بررسی اسناد علمی موجود در ان زمینه کمک می نماید.

پس از انتخاب حیطه تخصصی خود، حال نوبت به مطالعه اسناد علمی و منابع برای بررسی موضوعاتی که تاکنون در آن حوزه تخصصی انجام شده است، می رسد. بدین منظور می توانید از ابزارهای جستجو همچون جستجوی گوگل استفاده نمایید و با جستجوی حیطه تخصصی خود از موارد انجام شده در آن زمینه اطلاعات کسب کنید.

Description: C:\Users\dayan\Desktop\ScienceDirect.jpg

نکته مهم اینکه؛ درست است که استفاده از جستجوگر گوگل می تواند به بررسی شما سرعت بخشد. با اینحال با توجه به وسعت بسیار زیاد منابع موجود در این بخش پیشنهاد می گردد از این روش استفاده نکنید، چرا که در نهایت ممکن است شما را گمراه کرده و به نتیجه مطلوب نرسید.

پیشنهاد ما برای جستجو در منابع، استفاده از پایگاه های علمی معتبر می باشد که مقالات علمی چاپ شده در مجلات را نمایه می کنند. پایگاه هایی همچون ScienceDirect، Springer، PubMed و غیره می باشد. این پایگاه ها هم از لحاظ علمی بسیار معتبر هستند، هم جدیدترین مقالات چاپ شده در مجلات علمی دنیا را نمایه می کنند. در داخل کشور نیز پایگاه هایی همچون SID، سیویلیکا و ایرانداک نتایج مشابه را ارائه می دهند.

Description: C:\Users\dayan\Desktop\Springer.jpg

در این پایگاه های علمی می توانید بر اساس کلمات کلیدی و زمان اقدام به دسته بندی نتایج جستجوی خود کنید. برای شروع می توانید منابعی که دارای دسترسی آزاد هستند را دانلود نمایید. در ارتباط با مقالات و منابع پولی نیز نگران نباشید. آکادمی ابن سینا در تمامی پایگاه های علمی دارای اکانت بوده و با کمترین هزینه منابع را برای شما خریداری می نماید.

در جستجوی علمی تلاش کنید منابع بروز را دانلود نمایید. منابعی که برای چهار سال اخیر می باشند. این امر سبب می شود تا انتخاب موضوع پایان نامه شما جدید می باشد. با مطالعه منابع حال نوبت انتخاب موضوع پایان نامه می باشد. 

بهترین شیوه در انتخاب موضوع پایان نامه تغییر موضوع مقالات جدید می باشد. با مطالعه یک مقاله می توانید از روش تحقیق و نتایج به دست آمده آن آگاه شوید. سپس با تغییر روش تحقیق و یا برخی از پارامترهای تحقیق می توانید موضوعی جدید برای خود ایجاد کنید که مقاله بیس آن نیز آماده می باشد.

به عنوان مثال دانشجویی قصد انجام پایان نامه عمران سازه دارد و حیطه موضوع آن ازمایشگاهی و بررسی بتن های ژئوپلیمری می باشد. حال این دانشجو باید مقاله ای جدید که در ارتباط با بتن های ژئوپلیمری بیابد. فرض کنید مقاله بیس این دانشجو تحت این عنوان بود:

بررسی تاثیر استفاده از نانو رس بر پارامترهای مقاومتی بتن ژئوپلیمری بر پایه متاکائولن

حال موضوعات زیر برای این دانشجو قابل انجام است:
1. بررسی تاثیر استفاده از نانو رس بر پارامترهای مقاومتی بتن ژئوپلیمری بر پایه متاکائولن
2. بررسی تاثیر استفاده از نانو رس بر پارامترهای دوام بتن ژئوپلیمری بر پایه متاکائولن
3. بررسی تاثیر استفاده از نانوکربن بر پارامترهای مقاومتی بتن ژئوپلیمری بر پایه متاکائولن
4. بررسی تاثیر استفاده از الیاف فولادی بر پارامترهای مقاومتی بتن ژئوپلیمری بر پایه متاکائولن
5. بررسی تاثیر استفاده از نانو رس بر پارامترهای مقاومتی بتن ژئوپلیمری بر پایه خاکستر بادی

و هزاران موضوع دیگری که می توان با استفاده از یک مقاله بیس جدید استخراج کرد. فقط یادتان باشد، پس از استخراج موضوع، با جستجو در پایگاه های مختلف از تکراری نبودن آن اطمینان حاصل نمایید.
آکادمی ابن سینا با بیش از 500 پژوهشگر برتر کشوری و بین المللی شما را در انتخاب موضوع پایان نامه تان یاری می نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق ثبت سفارش اقدام نمایید.

۱۳۹۹/۰۱/۳۰
|
سینا
آموزش ن
مقالات مرتبط
انجام مقاله و پایان نامه مدیریت

انجام مقاله و پایان نامه مدیریت

انجام مقاله و پایان نامه مدیریت و همچنین سایر رشته ها نیازمند بخش نتیجه گیری می ب [...]

۱۴۰۰/۰۸/۰۱
|
سینا
انجام پایان نامه ارشد و دکتری برق قدرت

انجام پایان نامه ارشد و دکتری برق قدرت

انجام پایان نامه ارشد برق قدرت و انجام پایان نامه دکتری برق قدرت [...]

۱۴۰۰/۰۷/۲۹
|
سینا
انجام پایان نامه کارشناسی ارشد برق قدرت

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد برق قدرت

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد برق قدرت و یا سایر رشته های برق نیازمند طرح موضوع [...]

۱۴۰۰/۰۷/۲۸
|
سینا
تیتیر های داغ
بیشتر
اخبار علمی ایران

جدیدترین اخبار علمی روز ایران

جدیدترین اخبار علمی ایران در ادامه ارائه می گردد. [...]

۱۳۹۹/۱۰/۱۵
|
ابن سینا
آخرین اخبار روز داخلی

مهمترین اخبار علمی-فرهنگی

آخرین و مهمترین اخبار علمی-فرهنگی کشور به شرح زیر می باشد: [...]

۱۳۹۹/۰۹/۲۰
|
ابن سینا
خلاصه اخبار مهم در حوضه علمی آموزشی

آخرین اخبار حوزه علمی - آموزشی کشور | تمدید ثبت نام آزمون دکتری

در این بخش با خلاصه ای از مهمترین و بروزترین اخبار حوزه علمی- آموزشی کشور با ما همراه باشید. [...]

۱۳۹۹/۰۹/۱۰
|
ابن سینا
جدیدترین اخبار حوزه آزمون

تازه های علمی آموزشی کشور

در این بخش سعی داریم جدیدترین اخبار حوزه علمی آموزشی کشور به خصوص حوزه آزمون های سازمان سنجش و سایر ارگان های کشور را به حضورتان رسانیم. [...]

۱۳۹۹/۰۹/۰۵
|
ابن سینا
زلزله نسبتا شدید پنجشنبه شب تهران | کانون زلزله: دماوند

زلزله تهران | زلزله تهران را لرزاند

زلزله تهران را لرزاند. زلزله ساعت 12.50 دقیقه شب تهران را لرزاند. [...]

۱۳۹۹/۰۲/۱۹
|
ابن سینا
به ما بپیوندید
بیشتر
انجام پایان نامه
تلفن: 02155365289
شماره موبایل: 09104742571
اهداف ابن سینا
انجام پایان نامه
چاپ مقاله
اکسپت مقاله
چاپ کتاب