انجام رساله دکتری و پایان نامه ارشد فقه | نمونه فصل 5

نتیجه گیری

نگرش امام خميني به دانش اصول فقه ، نگرشي ابزاري براي استنباط احكام شرعي است، چنانچه می فرمایند: «علم اصول فقه وسيله‌اي است براي رسيدن به فقه و احكام شرعي كه اساس سعادت دنيا و آخرت است و خود موضوعيت دارد» .  از آنجای که عقل به عنوان منبع چهارم علم اصول است ، ما در انجام پایا نامه حاضر به بررسی جایگاه آن در آثار اصولی امام راحل پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم که در اصول فقه ِامام خمینی ،عقل و اندیشه بشری از جایگاه رفیعی برخوردار است و هیچ گونه محدودیتی برای افکار ، اندیشه و بنای عقلاء در آثار اصولی امام راحل دیده نشد ، مگر آنکه  این افکار و بناء های مخالف با روشهای عقلانی و منطقی بودند که در اصول فقه امام مورد نقد قرار گرفتند و اعتبارشان ساقط شد مانند تخییر بدوی و ... همچنین امام نسبت به اصول شرعی که مغایر با روش عقلانی و منطقی و یا منش عقلاء بوده نیز واکنش نشان دادند و  نقد کردند و قائل شدند که این گونه اصل و قاعده شرعی خلاف اصول ادراک و شعور بشری است و تلازمی بین عقل و شرع در اثبات حجیت شان نیست ، مانند اصل استصحاب که امام هیچ دلیل عقلی برای آن قائل نیستند و حجیتش را فقط از باب این که لطف شرعی است با عقل سازگار می دانند ، برخلاف بسیاری از علما و فقها که در این باب سکوت کردند و هیچ مقامی را برای عقل در اثبات حجیت اصل استصحاب نیاوردند یا سعی گردند به نحوی تلازم و سازگاری غیر منطقی بین حکم عقل و شرع در اثبات اصل استصحاب جاری کنند. 
و همچنین به این نتیجه رسیدیم که اصول امام را مي‌توان اصول عرف‌گرا يا اصول عقلايي نامید چنانکه امام ملاک و معیار تشخيص مصداق و مفهوم موضوعات را بنای عقلا دانستند و معتقدند: « هر چه كه عرف در آن ترديد ندارد و عقلا به احتمال خلاف آن اعتناء نمي‌كنند، می توان اخذ نمود و آن را اساس استنباط فقه قرارد » بر اساس همين عقيده بسياري از استدلال‌هاي خود را استوار مي‌سازد. همچنان كه مباني و استدلال‌های ديگران به خصوص ناييني را با مساعدت فهم عرفي مورد مناقشه قرار مي‌دهد و در مواقعی که امام به عقل‌گرایی رو آوردند مستند به بدیهیات عقلی بوده که برای عموم عقلا آشکار است . 
  در سراسر اصول امام، چه در تعاريف و حدود موضوعات مباحث اصولي و چه در نحوة تحقيق و بررسي مسائل، فهم عرفي و مفاهيم عرف و بنائات عقلائيه، اصل و اساس قرار گرفته و در كمتر مسأله‌اي است كه امام (ره) سراغ عرف وعقلاء نرفته باشد، در حالي كه در اصول برخی از علما و اصولین کمتر به بناء عقلا توجه شده ، مانند مرحوم نائيني که فقط در فهم معنايي مفردات بر نقش عرف تكيه و تأكيد کرده اند و در فهم مركبات و استدلال و تحقيقات ایشان بيشتر صبغة عقلي و فلسفي به چشم مي‌خورد. از همين رو امام به دفعات، خلط ميان تشريع و تكوين، حقيقت و اعتبار را به ناييني نسبت مي‌دهد 
– امام خمینی در آثار اصولی خود برای عقل ، اختيار  و آزادي در حد متعالي عقلاني قائل شدند و  عقل  را در طول منابع ديگر استنباط داراي حاكميت و  اعتبار می دانند.
– حاكميت عقل تا حدي است كه مي تواند اصولي را بنا كند كه حجيت خود و حجیت اصول و قواعد ديگر را نيز اثبات كند.                             
– به عقیده امام ؛ انديشه عقلانی و منطقي بشر ایجاد حجيت و طريقيت براي او مي کند و  به دنبال تحقق اين موارد منجزيت و معذوريت نيز حاصل مي شود . بنابر این در اصول فقه مانعي بر تعقل و استدلال عقلاني وجود ندارد. بنابر این  شرع مقدس اسلام نخواسته استبداد داشته باشد و آ‍زادي عقل را محدود كند. البته آن مواردي كه شارع با ادراک بشری مخالفت كرده به خاطر عقلاني و منطقي نبودن  دليل بوده مانند ظنون نا معتبر  و ... همچنين مواردي مانند استصحاب وجود دارد كه عقل در آن اختيار ندارد و به عقل هم ثابت نشده اما از باب امتنان و رفع تحير وضع شده.

پیشنهادات جهت انجام رساله دکتری و پایان نامه ارشد فقه آتی

بهتر است که برای پی بردن به اندیشه ها و آرمان واقعی امام راحل به آثار اصولی ایشان نیز توجه شود و صرفاً به انجام رساله دکتری و ارشد پیرامون آثار فقهی ، سیاسی ، اجتماعی و ... پرداخته نشود ،چون همانطورکه ذکر شد علم اصول علم استنباط درست احکام شرعی است که شباهت زیادی به علم منطق که روشی برای درست اندیشیدن است دارد . بنابراین به کمک آشنای با آثار امام در زمینه اصول فقه – که دارای مبنای عقلی است– می توان بهتر پی به اندیشه و روش تفکر ایشان برد تا مبنای اندیشه سیاسی و اجتماعی و ... ایشان – به عنوان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران - روشن شود.
برنامه ریزی های و مصوبات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در تمامیه زمینه به ویژه امور اجتماعی و فرهنگی بر مبنای حریت فکر و اندیشه ورزی باشد ، چراکه در این تحقیق ثابت شد یکی از آرمانهای بنیانگذار جمهوری اسلامی توجه به آزادی اندیشه و اندیشه ورزی بوده.
در زمینه قانونگذاری و استنباط احکام قضایی و اجرایی توجه ویژه به عقل و بنای عقلاء شود ، چراکه  اعتبار این دو مبنا – در عرض مبانی دیگر- در اصول فقه امام خمینی اثبات شده
برای شناخت بهتر و شناساندن کاملتر شخصیت و عقاید راستین امام راحل به آثار بجامانده از ایشان در زمینه اصول فقه توجه بیشتری شود.

در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نیاز به مشاوره در زمینه آموزش نحوه انجام رساله دکتری و پایان نامه ارشد فقه با ما در ارتباط باشید.

۱۴۰۱/۰۷/۰۴
|
سینا
آموزش ن
مقالات مرتبط
آموزش انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری علوم اجتماعی

آموزش انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری علوم اجتماعی

در راستای آموزش انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری علوم اجتماعی سعی داریم ت [...]

۱۴۰۱/۰۹/۱۵
|
سینا
آموزش انجام پایان نامه آموزش زبان

آموزش انجام پایان نامه آموزش زبان

به منظور آموزش انجام پایان نامه آموزش زبان در این بخش سی داریم تا با ارائه ن [...]

۱۴۰۱/۰۹/۱۴
|
سینا
آموزش انجام پایان نامه پایان نامه مطالعات فرهنگی

آموزش انجام پایان نامه پایان نامه مطالعات فرهنگی

در راستای آموزش انجام پایان نامه مطالعات فرهنگی در این قسمت سعی داریم دانشجو [...]

۱۴۰۱/۰۹/۱۳
|
سینا
تیتیر های داغ
بیشتر
آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور

آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور

در ادامه نظر شما را به جدیدترین و آخرین آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور جلب می نملییم با ما همراه باشید. [...]

۱۴۰۱/۰۹/۱۱
|
ابن سینا
آخرین اخبار حوزه آموزش و پژوهش

آخرین اخبار حوزه آموزش و پژوهش - زمان انتشار کارت ورود به جلسه آزمون استخدامی بانک مرکزی

در ادامه نظر شما را به آخرین اخبار حوزه آموزش و پژوهش کشور جلب می نماییم. [...]

۱۴۰۱/۰۹/۰۶
|
ابن سینا
جدیدترین خبرهای علمی پژوهشی کشور

جدیدترین خبرهای علمی پژوهشی کشور

در ادامه نظر شما را به جدیدترین خبرهای علمی پژوهشی کشور جلب می نماییم. با ما همراه باشید. [...]

۱۴۰۱/۰۸/۲۱
|
ابن سینا
آخرین اخبار حوزه پژوهش کشور

آخرین اخبار حوزه پژوهش کشور - آکادمی ابن سینا

با آخرین اخبار حوزه پژوهش کشور از آکادمی ابن سینا همراه ما باشید. [...]

۱۴۰۱/۰۷/۱۵
|
ابن سینا
اخرین اخبار آموزشی پژوهشی داخلی

اخرین اخبار آموزشی پژوهشی داخلی

در ادامه خلاصه ای از اخرین اخبار آموزشی پژوهشی داخلی خدمتتان ارائه می گردد. [...]

۱۴۰۱/۰۷/۰۹
|
ابن سینا
به ما بپیوندید
بیشتر
آموزش پایان نامه
تلفن: 02155365289
شماره موبایل: 09104742571
اهداف ابن سینا
آموزش پایان نامه
آموزش چاپ مقاله
آموزش اکسپت مقاله
چاپ کتاب